Odpověď podrobně

Téma: Česká republika \ Kultura \ Financování veřejnoprávních médií \ Vysílání po internetu

Téma podrobně:

Český rozhlas i Česká televize vysílají i po internetu a zákon z roku 1991 s tímto nepočítá.
Okruh plátců je díky tomu zúžený.

Návrh: Rozšíření poplatníků

Návrh podrobně:

Poplatníkem bude ten, který má zařízení technicky způsobilé k reprodukci toho konkrétního, buď rozhlasového, nebo televizního vysílání, a to nově bez ohledu na způsob příjmu.
#https://www.psp.cz/eknih/2021ps/stenprot/111schuz/s111003.htm#

Otázka: Platba za domácnost je nefér

Otázka podrobně:

Poplatkem za domácnost je nefér v tom, že máte domácnost třeba jednočlennou, to jsou často senioři, a pak je domácnost, kde je rodina, kde je pět příslušníků rodiny a platí vlastně stejný poplatek, přitom se dívá pět lidí na tu televizi.
Dneska už je celkem obvyklé, že každý má tu televizi v jednom pokoji. Jak už říkal Jan Jakob, že se všechno vyvíjí, moderní technologie, tak se vyvíjí i to, že dneska ty televize jsou za ceny, za které opravdu před dvaceti třiceti lety nebyly ve vztahu k příjmu. To znamená, že dneska skutečně ty rodiny mohou mít televizní přístroje v každé místnosti. Tak mně třeba přišel takový mail, tak jsem se chtěl zeptat pana ministra, jak se na to dívá? Srovnání toho, že ta domácnost, že to je nefér vůči těm, kteří mají jednočlennou domácnost a platí vlastně stejně, jako když je v rodině čtyři nebo pět, šest a tak dále lidí.
https://www.psp.cz/eknih/2021ps/stenprot/111schuz/s111036.htm

Otázku formuloval:


Patrik Nacher
poslanec za Ano2011
https://www.psp.cz/sqw/detail.sqw?id=6487
politik, ekonom a mediální poradce
https://cs.wikipedia.org/wiki/Patrik_Nacher

Do aplikace ji vložil (a):

Tomáš Osička

Odpověď: Pokoušíme vyrovnat s tím, že dnes už není televizní přijímač jediným médiem

Odpověď podrobně:

Princip platby domácnosti prostě vychází z doby, kdy bylo standardem, že prostě domácnost měla jednu televizi a jeden rozhlasový přijímač. My tou legislativní změnou se pokoušíme vyrovnat s tím, že dnes už není televizní přijímač jediným médiem, nebo přístrojem, zařízením, skrze které se může televize přijímat, ale nechceme současně provést žádnou úplně revoluční změnu ve financování médií veřejné služby, a tedy jsme-li v režimu televizního a rozhlasového poplatku, pak ten princip platby na domácnost je spravedlivý. A je podle mě spravedlivý i proto, že umožňuje proporcionalitu v placení koncesionářského poplatku, když rozšiřujeme definici toho přístroje o notebooky, mobily a tablety. To si myslím, že je velmi důležité.

Zajímavá věc, která je v té naší RIA, vychází z publikace Českého statistického úřadu Audiovizuální a mediální sektor v Česku, která vyšla v lednu 2023 a která kvantifikuje některé zajímavé údaje o tom, jakým způsobem je konzumován audiovizuální obsah v Česku, a tím tedy reaguji na to, co zde řekl bych kriticky konstatovala paní předsedkyně klubu hnutí ANO Alena Schillerová, když říkala, že mladí lidé televizi nesledují a že my vlastně chceme zpoplatnit ty, kteří o televizi nemají zájem. Tato data ukazují, že ve věkové kategorii 25 až 34 let tak 88 %, budeme říkat pracovně respondentů, sleduje videa ze stránek určených ke sdílení, což je typicky třeba YouTube nebo TikTok; 57 % - zdůrazňuji toto číslo - víc než polovina těchto respondentů sleduje televizi na internetu, záměrně používám tento termín, televize na internetu; a 40 používá videa z placených katalogů pořadů neboli VOD platformy, které nabízejí tento obsah. Obecně se ukazuje, že ve výzkumu, který je starý dva nebo reálně tři roky, tak když se to zprůměruje na všechny věkové kategorie, tak už třetina, zdůrazňuji, nebo víc než třetina, 38 % osob starších 16 let, využívá internet ke sledování televize. Využívá internet ke sledování televize. Myslí se tím teď obecně televize. Nemám na mysli... to není výzkum, který by rozlišoval, jestli je to komerční televize, nebo jestli je to Česká televize. Je to ale výzkum, který explicitně potvrzuje přesun těch, kteří chtějí sledovat televizi, od klasických televizních přístrojů k internetu a také tedy logicky přesun od klasické lineární televize, to znamená sledování toho, co je zrovna v programu, k tomu, kdy je možné televizní obsah využívat s nějakým zpožděním, nebo dokonce i v jiný čas, než je třeba ten den, kdy se vysílá. https://www.psp.cz/eknih/2021ps/stenprot/111schuz/s111052.htm

Odpověď formuloval:


Martin Baxa
Ministr kultury, poslanec za ODS
bývalý středoškolský pedagog, primátor, náměstek hejtmana
https://cs.wikipedia.org/wiki/Martin_Baxa

Do aplikace ji vložil (a):

Tomáš Osička

Můžete ji ohodnotit zde

Rating odpovědi: 0

Je spočten z těchto statistik.



Poslat odkaz na stránku přes