| Hodnocení odpovědi | |
Téma podrobně:
Výkladová pravidla Evropské komise pro použití pravidel státní podpory na veřejnoprávní vysílání, která jsou veřejnoprávní média povinna respektovat, ale jejich zákonné vymezení dosud chybí.
Návrh podrobně:
Do obou zákonů se promítají výkladová pravidla Evropské komise pro použití pravidel státní podpory na veřejnoprávní vysílání, která jsou veřejnoprávní média povinna respektovat, ale jejich zákonné vymezení dosud chybí. Navrhuje se tak upravit novou kompetenci Rady České televize a Rady Českého rozhlasu, a sice schvalovat na návrh generálního ředitele zavedení nové významné služby na základě hodnocení, které prokáže veřejnoprávní charakter této služby a posoudí její dopady na ostatní subjekty trhu. Vzhledem k tomu, že schvalování nové významné služby je jednou ze zásadních kompetencí Rady České televize, navrhuje se, aby k tomuto účelu zřídila svůj poradní orgán. Jako nová působnost obou mediálních rad se rovněž upravuje schvalování návrhu memoranda o způsobu naplňování veřejné služby v oblasti televizního vysílání. Je to podrobný dokument na pětileté období, které popisuje službu, veřejnou službu, už v tom konkrétním detailu.
https://www.psp.cz/eknih/2021ps/stenprot/111schuz/s111002.htm#r1
Otázka podrobně:
Jaký je smysl veřejnoprávních médií 21. století?
Otázku formuloval(a):
Do aplikace ji vložil(a):
Odpověď podrobně:
Debata, která se tady vede zatím bych řekl docela korektním způsobem, se samozřejmě vede o tom, jak jsou nastaveny jednotlivé parametry. Ono těch proměnných je tam skutečně hodně. Tady bych řekl, že se trošku držíme toho kulturního rámce nebo kontextu, ve kterém žijeme. Můžeme samozřejmě mluvit o tom, že ve Skandinávii je ta platba za média veřejné služby daní a že každý platí podle toho, kolik vydělává, čili člověk, který vydělává deset milionů dánských korun, tak platí více než člověk, který vydělává půl milionů dánských korun, a že to je třeba systém spravedlivější. Ale my tady máme systém, který vychází od začátku 90. let z toho německého, je to odvozeno od německého vzoru, a ten zase vznikl po válce podle vzoru britského, a to především z důvodu, aby se nevrátil nacismus do Německa. To jenom vysvětluji takovou tu chronologii, jak k tomu došlo.
My bychom se měli srovnávat s tím středoevropským prostorem, s Rakouskem, Slovenskem, Maďarskem, Polskem. A tomhle kontextu se mi zdá za prvé, že naše média veřejné služby odvádějí velmi kvalitní práci. Za druhé bych možná řekl, že jsme ve srovnání s těmito státy na tom v tuhle chvíli prakticky nejlépe. Když tady někdo říká, že ta takzvaná redefinice přijímače, ale my vlastně mluvíme stále o tom samém, bude i po té úpravě platit každá domácnost, která je schopna přijímat rozhlasové či televizní vysílání bez ohledu na to, jestli má pět mobilů, tři notebooky, dva televizory nebo jenom jeden, tak tohle, co my teď měníme, nebo snažíme se teď změnit touhle novelou, tak to v Rakousku prosím rozhodl Ústavní soud. Tam redefinici přijímače, to znamená to, že platí i domácnosti, které mohou sledovat televizi či rozhlas na notebooku nebo mobilním telefonu, rozhodl Ústavní soud. To je podle mě velmi zajímavý a velmi podstatný detail. https://www.psp.cz/eknih/2021ps/stenprot/111schuz/s111041.htm
Odpověď formuloval(a):
Do aplikace ji vložil(a):
Zde můžte ohodnotit tuto odpověď:
Do ratingu odpovědi se vaše hodnocení promítne v průběhu deseti minut.
Poslat odkaz na stránku přes