Dopad podrobně

Téma: Česká republika \ Kultura \ Financování veřejnoprávních médií

Téma podrobně:

Jakým způsobem má být řešeno financování České televize a Českého rozhlasu.

Návrh: Jednorázové výšení televizních poplatků ze 135 na 150 Kč

Návrh podrobně:

Jedná se o zvýšení o 9%
Poplatky se nezvyšovaly od roku 2008, reálná výše tohoto poplatku poklesla díky inflaci o 50%.
https://www.psp.cz/sqw/text/orig2.sqw?idd=243591

Dopad - nevýhoda: Nezávislost není o financích

Podrobný popis dopadu:

Poznámka třetí (čtvrtá) - nezávislost. Nezávislost. O tom mluvil pan ministr Baxa, že se tím zvyšuje nezávislost České televize, napsal jsem si tu poznámku z jeho úvodní řeči. Čímž by implikoval, že kdybychom to zvýšili dvojnásobně, teoreticky, tak by byly Česká televize a Český rozhlas jako dvojnásobně nezávislé? To bych potřeboval vysvětlit, jak se ta nezávislost pojí s množstvím prostředků až takhle? To znamená, kdybych já přišel s pozměňovacím návrhem, aby se to zvýšilo o padesát korun, tak bude Česká televize ještě víc nezávislá, než je teď? A v té chvíli bych se zeptal, jakým způsobem vlastně ta nezávislost se pojí například s některými úkony médií veřejné služby. Teď jsou prázdniny, tak já třeba narážím na to, to je docela zajímavý moment, jak je možné že vlastně ve veřejnoprávní televizi nedělní pořady nejsou, ale na soukromoprávní CNN Prima News jsem si všiml, že jedou přes prázdniny nedělní pořady dál, když už jsme tedy u toho. Na to mi asi pan ministr neodpoví, ale je to nějaká jakoby zpětná vazba reagující na to, jestli třeba tou nezávislostí nemyslel toto, že tedy chybějí prostředky na to, aby Česká televize jela durch celý rok prázdniny neprázdniny právě proto, že to je veřejnoprávní médium. A ne všichni mají dovolenou dva měsíce a chtějí sledovat různé publicistické pořady. Jak je možné, že soukromá televize normálně přes prázdniny jede a Česká televize nikoliv? To asi myslet spíš jako řečnická, není to dotaz na pana ministra. Ale třeba když mi k tomu řekne svůj názor, tak já budu rád.

V tomhle případě u té nezávislosti si dovolím jeden pohled opozičního poslance. On tady Andrej Babiš citoval analýzy účasti nás některých v televizi. Párkrát tam zaznělo moje jméno, tak já si dovolím pohled člověka, který je jako outsider, a popíšu vám to, snad mi porozumíte jako koaliční poslanci. Já mám tu unikátní příležitost, že jsem byl jednak deset let tiskovým mluvčím, nebo volební manažer, takže jsem připravoval ty politiky do televizních debat, teď se jich sám účastním, to je docela unikátní srovnání. Stejně tak jako v minulém volebním období jsem vystupoval jako koaliční poslanec a teď jako opoziční. Na co já tedy narážím, a to se potom možná zobrazí v těch analýzách a i v tom vstupování do řeči, že ten přístup České televize, tedy zejména, vlastně se jako na mě vůči mně jako opozičnímu politikovi nezměnil. Já jsem byl připraven, když jsem byl koaliční poslanec, hájit kroky vlády, ať už se mi líbily, nebo ne. A Česká televize jako zrcadlo a ten opoziční politik jako druhé zrcadlo mi dávali zpětnou vazbu.

V momentě, kdy jsem se dostal do opoziční role, to znamená, nemám tu moc, nemám ten vliv, nemám co hájit, nastavuji to zrcadlo, ale často se stává, že jsem pod stejným, nebo dokonce větším tlakem, než je koaliční politik v té České televizi. To jsou ta přerušení, to jsou ty útočné otázky a podobně. Takhle vzniklo i to hození papírů ze strany moderátora Jakuba Železného. To bylo právě o tom, protože to byla reakce na moji poznámku, že já jsem opoziční politik a pan moderátor mě tam griluje, jako bych byl koaliční. Ale ono je to opravdu, protože se říká, že média jsou hlídací psi demokracie, hlídací psi toho, kdo má moc, vliv, primárně. Neříkám jen, říkám primárně, nikoliv hlídací psi opozice. Takže tolik jako pohled mě jako opozičního politika, že v zásadě vlastně je tam člověk pod stejným, někdy i větším tlakem. A ten, kdo má být pod tím tlakem a kdo má hájit pozici vlády, tak ten vlastně se tam víceméně veze, jsou na něj ty otázky jakoby roztomilejší bych řekl, mírnější a podobně. Což mi přijde celkem zvláštní, aby se opoziční politik jakoby cítil pod větším tlakem než ten koaliční. Tak.
zdroj:https://www.psp.cz/eknih/2021ps/stenprot/111schuz/s111035.htm

Dopad formuloval:


Patrik Nacher
poslanec za Ano2011
https://www.psp.cz/sqw/detail.sqw?id=6487
politik, ekonom a mediální poradce
https://cs.wikipedia.org/wiki/Patrik_Nacher

Do aplikace jej vložil(a):

Tomáš Osička

Jedná se o již schválený dopad.

Můžete jej ohodnotit zde.

Rating tohoto dopadu je -10.

Je vypočtený na základě těchto statistik.



Poslat odkaz na stránku přes